Dr. Hoványi Márton

rp5d2244_700x1050

Dr. Hoványi Márton retorikatréner, a Retorikaiskola egyik alapítója és vezetője

Szakterületei: klasszikus és modern retorikaelmélet, nyilvános szereplés mesterfokon, tárgyalástechnika, egyházi szónoklattan, vezetői kommunikáció, formális viták és tudományos előadások.

Képzettsége:

• 2005-2010-ben magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész- és középiskolai tanárképzését követően diplomát szerzett az ELTE BTK-n
  • 2005-2007 latin nyelv és irodalom szakos bölcsész képzés, középkori latin filológiával kiegészítve (ELTE BTK), a klasszikus retorikával itt ismerkedett meg latin és ógörög nyelvű tanulmányai során. A klasszikus szerzők közül Cicero perbeszédeit latin, Halikarnasszoszi Dionüsziosz beszédeit ógörög nyelven tanulmányozta
  • 2007-2011 összehasonlító irodalom- és kultúratudomány szakos bölcsészképzés után diplomát szerzett az ELTE BTK-n.
  • 2010-2015 Katolikus teológusképzés és diploma szerzés a PPKE HTK-n summa cum laude minősítéssel, az egyházi szónoklattannal elsősorban itt ismerkedett meg.
  • 2015 őszén egy teljes trimeszternyi kutatói ösztöndíj keretében Oxfordban tanulmányozta az Oxford-stílusú, formalizált viták világát.
  • Összehasonlító irodalomtudományból 2017-ben szerzett Ph.D. fokozatot summa cum laude minősítéssel, ugyanebben az évben katolikus teológiai licencia fokozatot szerzett a PPKE HTK-n summa cum laude minősítéssel.
  • 2011-2016 a Magyar Pszichodráma Egyesület akkreditált képzési rendjében 250 órás, saját élményű, dramatikus folyamatban képződött, majd ugyanitt, megszerezte a kétéves képzéssel járó pszichodráma asszisztensi fokozatot is. Az ezzel járó tudást retorikatrénerként elsősorban a csoportos képzések során kamatoztatja.
  • 2013-2016-ig az MTA fiatal kutatói ösztöndíjasaként foglalkozott irodalomtudománnyal, 2017-től az ELTE adjunktusaként teszi ugyanezt, kiegészítve retorikai ismeretek átadásával a beszédművelés című kurzusok keretében.
  • 2018-2019 vendégkutatóként 12 hónapon keresztül tanulmányozta a legfrissebb kommunikációs ismereteket és prezentációs technikákat a Yale University kommunikációs képzésein:
    • Academic writing – stilisztika, beszédírás, műfajismereti képzés
    • Speaking fluently II. – prezentációs ismeretek, pitch műfaj, felkészülés a beszédre, visszacsatolástechnika, kommunikációs tréning módszertana
    • Pronunciation – a beszéd úgynevezett szupraszegmentális területeinek tanulmányozása (hangsúly, beszéddallam, beszédritmus, beszédszünet, artikuláció), politikai beszédek elemzése a beszéd szupraszegmentális jellemzői alapján
    • Professional Communication Skills – csoportos kommunikációs modellek, stilisztika, értekezletvezetés, interkulturális üzletkötések retorikája, kommunikáció diplomáciai helyzetekben

Előadói tapasztalata:

• Legfontosabb előadása: tudományos előadás a Harvard Unitversity konferenciáján 2016. október 29-én.
  • További fontos előadások: KU Leuven (2015), MTA-ELTE (2017), Columbia University/Union Theological Seminary New York, NY (2018), Georgetown University – Washington, DC (2018), Oxford University, UK (2019)
  • Tudományos Prezentációs-díj – a University of Pittsburgh-ön tartott előadásért (2019)
  • Médiaszereplések: Kossuth Rádió (2016), Karc FM (2017), ATV híradó (2017)
  • Legnagyobb létszámú közönsége: 600 fő (2005)