Beszédtechnikai tréning

A beszédtechnikai tréning során a légzés, levegőbeosztás, hangadás, artikuláció, beszéd kifejezőerejének optimalizálása történik célzott gyakorlatokban, felolvasásban, félspontán és spontán beszédben. Annak érdekében zajlik mindez, hogy a jelentkező a későbbiekben minél hatékonyabban tudja használni ezeket az elemeket beszédében. Így a tréning során kialakításra kerül azon egyéni beszédmód, amely hitelessé teszi a megszólalást, tehát illeszkedik a beszélő személyiségéhez és a megszólalás célrendszeréhez. Hiszen a formai elemek tudatos használata nagy mértékben meghatározza a hallgatóságban rólunk kialakult képet, tehát beszédünk hatását alapvetően befolyásolja. A képzés végén, igény esetén, logopédiai szakvéleményt állítunk ki a kurzus elvégzéséről.

A tréning első lépése egy részletes beszédállapot-felmérés, melynek keretében a jelentkező komplex visszajelzést kap beszédének – légzés, levegőbeosztás, hangadás, artikuláció, beszéd kifejezőerejének tekintetében megfogalmazható – állapotáról. A beszédállapot-felmérés során a trénerrel közösen megfogalmazott célok azok, amik aztán megszabják a tréning irányát, hosszát és intenzitását. Ezek a célok és súlypontok minden esetben igazodnak a jelentkező igényeihez.

A tréning során felállítható célok

• légzés és levegőbeosztás javítása:
    • a be- és kilégzés helyes technikájának elsajátítása, melynek során a teljes légzési kapacitás kihasználhatóvá válik,
    • a megfelelő levegőbeosztás kialakítása,
    • az egyéni légzési középfekvés megtalálása, mellyel nagyobb erőfeszítés nélkül kísérhető a megszólalás;
  • a hangadás optimalizálása:
    • az egyéni adottságoknak megfelelő hangmagasság megtalálása,
    • a rezonanciadús hang kialakítása,
    • megfelelő hangerőfokozási technika elsajátítása a nem megterhelő, nagyobb tér betöltésére is alkalmas hangerő kialakításához;
  • artikuláció javítása:
    • artikulációs izomzat fejlesztése és az artikulációs mozgások koordinációjának javítása,
    • pregnáns, nyitott, érthető artikuláció kialakítása,
    • hangzók ejtésének tudatosítása és javítása;
  • beszéd kifejezőerejének növelése:
    • a beszéd kifejezőerejét növelő tényezők számbavétele és tudatosítása,
    • a beszédtempó beszéd céljához történő igazítása,
    • kifejező, érdeklődést fenntartó beszédritmus kialakítása,
    • a hangsúly kifejező, adott megszólalás céljának megfelelő használata,
    • a hanglejtés/beszéddallam kifejező használata.

Kiknek ajánljuk?

Professzionális kommunikátoroknak, szóvivőknek, televíziós és rádiós bemondóknak, előadóművészeknek, közszereplőknek, akik úgy érzik, hogy nem részesültek elegendő beszédtechnikai és logopédiai képzésben. Cégvezetőknek, akik gyakran tárgyalnak vagy adnak elő másoknak és fontos, hogy milyen benyomást keltenek partnereikben már az első megszólalásukkor is. Beszédalkalmassági vizsgára készülőknek, akik biztosak akarnak lenni benne, hogy nem a beszédükön múlik, felvételt nyernek-e az adott oktatási intézménybe. Serdülőknek, akik fogszabályozás után vagy csak úgy, szeretnének tisztábban beszélni a kortársaiknál.

Szülőknek, akik tiszta beszédükkel gyermekük tiszta beszédét is a legjobb irányba kívánják alakítani. Oktatóknak, (gyógy)pedagógusoknak és lelkipásztoroknak, akikre a jövő nemzedékét bízta a társadalom, hogy mintaszerű kommunikációjuk is példává nőhesse ki magát, illetve, hogy felismerjék, milyen esetben kell szakembernek delegálni egy-egy tanítványukat. Kezdők, haladók és professzionális beszélők jelentkezését is tudjuk fogadni. Saját képzési rendünkben a mesterképzésre járóknak kötelező egy legalább 20 alkalomból álló beszédtechnikai tréning elvégzése.

Paraméterek

A tréninget online formában vagy Budapest belvárosában a saját képzési helyszínünkön, illetve igény szerint az ügyfelünk irodájában tartjuk, amennyiben az megfelel a képzéshez szükséges kívánalmaknak (pl. megfelelő hangszigetelés és akusztika). A helyszín mellet a képzési alkalmak számát és időpontjait is a beszédállapot-felmérést követően, egyedi megegyezés alapján alakítjuk ki. Az alkalmak 45 percesek. A kurzust beszédtechnika tréner és logopédus munkatársaink közül Damásdi Nóra vagy Buza Eszter tartja, aki igény esetén a kurzus elvégzést követően logopédiai szakvéleményt és/vagy Retorikaiskolánk tanúsítványát is ki tudja állítani ügyfeleink részére.

Hogyan tud jelentkezni?

A kurzust megelőző beszédállapot-felmérésre ide kattintva lehet jelentkezni. Minden további információt ugyanott tudunk megadni.