Hogyan vitázz az ünnepi asztalnál?

10 hónapon keresztül foglalkoztunk érveléstechnikával. (Ha ez elkerült téged, kedves Olvasó, akkor itt tudod elkezdeni.) Ezalatt végig nyitva volt egy kérdőív, amin keresztül vártuk a kérdéseket, észrevételeket, nehézségeket és felvetéseket. Egy sem érkezett. Elgondolkodtatott minket, hogy vajon mi lehetett ennek az oka? 

Mindenki által ismert információkkal traktáltuk volta a hírlevelünk és a honlapunk olvasóit? Nem valószínű, hiszen ezt a tudásanyagot szinte sehol sem tanítják.

Netán még havonta érkező részletekben is túl tömény volt? Ez elképzelhető. De sietve fel kell hoznunk mentségünkre, hogy az érveléstechnika világa olyan összetett, mint az előző részben említett Rubik-kocka. A variációs lehetőségek száma talán nem 43 trillió, mint a kocka esetében, de bizonyosan nagyon sok. Függ a meggyőzendő emberek számától, ezeknek az embereknek minden egyes személyes benyomásától, élményétől és aktuális hangulatától. Függ a meggyőzés helyétől és időpontjától. Függ a meggyőzés tárgyától és annak társadalmi megítélésétől. Függ a múltbeli hasonló és ellenkező esetek tapasztalataitól. Az érveléshez gondolkodni kell. Aki rutinból vagy felületesen érvel, az a sikertelenséget kockáztatja.

Gondolkodtunk azon, hogy ebben az utolsó részben valamilyen aktuális és fontos érvelési helyzetet veszünk górcső alá. Felmerülhetne a Meczer-Magyar szájkarate, de az nem vita és nem érvelés volt, hanem személyeskedésekkel kibélelt veszekedés a kommunikáció legalsó polcáról. Mi az, amit még nyilvánosan látunk? Facebook üzengetések oda-vissza, illetve az érdemi (és személyes) eszmecsere kerülése.

Tekintsünk inkább előre! A karácsonyi időszakban fokozott mennyiségű rokonokkal és barátokkal töltött idő vár ránk, amely találkozók során elő-előkerülnek olyan témák, amik nézeteltéréshez vezethetnek. Mit tehetünk tehát akkor, amikor ilyen helyzet közeledik felénk?

Hogyan vitázz az ünnepi asztalnál?

 

1. Egyeztessétek, hogy miről is szól a vita!

Mielőtt belemelegednétek, tisztázzátok, hogy mi az az állítás, amiről beszélni szeretnétek, ezzel elkerülve a későbbi félreértéseket. Kár belekezdeni addig, amíg nem ugyanarról szeretnétek beszélni.

 

2. Ellenőrizd, hogy a vitában résztvevők alkalmas állapotban vannak-e a vitához!

És itt nem csak az elfogyasztott alkohol mennyiségére gondolunk. Ha valamelyik félnek nincsen elég információja a témában a véleményformáláshoz, vagy egyszerűen nincsen kedve a vitához, az éppen elég indok arra, hogy ne kezdjétek el. Sőt, a vita résztvevői azok a családtagok, barátok is, akik hallgatóságként vannak jelen. Az empátia mozgósításával az ő igényeiket is érdemes figyelembe venni: lehet, hogy ők csak békében szeretnék elfogyasztani a rántott pontyot.

 

3. Hallgasd meg a másikat!

Ha már empátia: legyél előzékeny és kérd meg a másikat, hogy mondja el, mit gondol. Te pedig hallgasd végig. Emlékezz: a vitát akkor veszíted el, amikor nem azért hallgatsz, hogy megértsd a másikat, hanem azért, hogy a válaszodat megfogalmazd.

 

4. Tisztázzátok a definíciókat!

Vedd észre, ha ugyanannak a szónak mást jelentést tulajdonít az egyik fél, mint a másik. (pl. mást ért az alatt, hogy család, szabadság, haza vagy karácsony)! Ez esetben álljatok meg és definiáljatok. A cikksorozatunk 7. része segít.

 

5. Jöhetnek az érvek!

Fogalmazd meg, hogy mit állítasz, és azt mire alapozod. Ha csak erre a szerkezetre figyelsz, már sokkal érthetőbb érveid lesznek, amikre reagálhat a másik fél. Ha pedig ihlet kell, merülj el a cikksorozat 3. részében, az 5. részében, valamint a 8-10. részeiben. A hibákat igyekezz elkerülni, ebben a 4. epizód segít.

 

6. Ha túlhevülnétek, álljatok meg!

Az érzelmi bevonódás nem probléma, azt jelzi, hogy fontos számodra a téma. Ha viszont bármelyik fél esetében ez túlcsordul és rombolóvá válik, akkor inkább álljatok meg, tartsatok szünetet, vegyetek levegőt, sétáljatok egyet. Ha így tesztek, akkor a 7. ponttal zárjátok a beszélgetést, folytatás esetén pedig ismét az 1. ponttal kezdjétek.

7. Ha abbahagyjátok, köszönjétek meg!

Akár folytatjátok a vitát később, akár nem, a végén fejezzétek ki egymás felé a hálátokat. Akár a másik új nézőpontjáért, akár a rászánt időért, akár csak azért, hogy nyugodt hangnemben tudtatok beszélgetni egy nehéz témáról. 

 

+1. Emlékeztesd magad, hogy a vita eredménye nem egyenlő a másik személlyel való kapcsolatoddal!

Ha nem értetek egyet, az nem baj, és ezért nem kell gyűlölni vagy lenézni a másikat. Ha te maradtál alul, az nem tesz téged rossz emberré, ahogyan nem érsz többet annál, mint akin felülkerekedtél a vitában. Mindig válaszd szét az embert és a témát, amiről vitáztok.

Talán nem nagy meglepetés, de ezek a szabályok nem csak karácsonykor érvényesek, hanem bármilyen vitás helyzetben. Ahogyan a cikksorozat első részének első mondata szól: nagy és összetett téma az érveléstechnika. Türelmet és kitartást kívánunk mindenkinek, aki szeretne meggyőzővé válni. Jó helyen jár, és csak arra buzdítjuk, hogy folytassa a kalandozást!

Érvelde: Pej András érveléstechnikai sorozata

  1. rész: Vitatkozunk? 
  2. rész: A meggyőzés
  3. rész: A logikai és a retorikai érvelés
  4. rész: Hibás érvek
  5. rész: A külső és a belső érvek
  6. rész: Antik érvforrások
  7. rész: Definíció
  8. rész: Összehasonlítás
  9. rész: Viszonyok
  10. rész: Körülmények
  11. rész: Hogyan vitázzunk?

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük