Sólyom László hatása a Retorikaiskolára

Sólyom László, Magyarország volt köztársasági elnöke 2023. október 8-án elhunyt. A róla szóló tudósításban nyilatkozott Hoványi Márton is. A cikk a The New York Timesban nyomtatásban jelent meg 2023. október 13-án.

A Retorikaiskola sokat köszönhet neki, hiszen visszavonulása után tudományos tehetséggondozó ösztöndíjat ajánlott fel fiatal kutatóknak. Ennek köszönhető, hogy Hoványi Márton vezető retorikatréner egy évet tölthetett vendégkutatóként a connecticuti Yale Egyetemen, az USA harmadik legrégebbi egyetemén. A Yale egyetemen szerzett tapasztalatokról köteteket lehetne megírni. Viszont ami már most beépült a Retorikaiskolába: az ott töltött tapasztalatok, különösen a kommunikációs továbbképzés hatással volt a jelenlegi képzési módszerekre. Így mondhatjuk, hogy aki a Retorikaiskola bármely képzésében tanul, közvetve számtalan nagy államférfi nyomdokán jár, köztük Sólyom Lászlóéban is.

Sólyom László könyvtárosként, majd jogászként végzett, és 1990-től 1998-ig az Alkotmánybíróság első elnöke volt. 2005 és 2010 között volt Magyarország köztársasági elnöke. Elnöksége előtt, alatt és után is jelen volt Magyarország életének válságos fordulópontjain, s minden esetben etikusan és talán szokatlan aktivitással is cselekedett.

Az utolsó években, bár felesége 2015-ös halála után a közélettől jórészt visszavonult, tevékenyen teltek a napjai: hívő katolikusként római katolikus kánonjogi szövegeket fordított magyarra.

Vezető retorikatrénerünket a volt köztársasági elnökről készült méltatásban az akadémiai munkájáról, élete fordulópontjaira, politikai és környezetvédelmi állásfoglalásáról is kérdezte a The New York Times. A Times new york-i kiadásának nyomtatott változatában a B szekcióban található a megemlékezés és a hivatkozás Hoványi Mártonra is.

És hogy milyen rétor volt Sólyom László?

Talán érdemes utánanézni, hiszen számtalan beszédet mondott, és nem egy közülük nagy visszhangot váltott ki. A  megválasztott köztársasági elnöki beszéde például itt olvasható, egy másik beszéde pedig az Országgyűlés alakuló ülésén 2010-ben pedig itt megnézhető (3:40-től)

Mi így búcsúzunk ettől a kiváló értelmiségitől. Nyugodjon békében, Elnök Úr!

Sólyom László

Kép forrása: MTI/Kovács Tamás

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük