Kedves Gyerekek! Kérlek, lapozzatok tovább!
* * * * * * * * *
Kedves Mikulás!
A Mikulás-retorika az, aminek kapcsán most írunk neked. Néhány retorikai fogás Neked is jól jöhet, most hogy leszállt az este és ott várnak Rád a kandallók, csizmák, hiszen felvirrad a december hatodika és ki tudja hány olyan széket találsz a világban, ahova leülve gyermekek százai várják, hogy az öledbe ülve szólj néhány szót! Az évek és a rutin a te szakmádban egyszerre segítség és hátráltató erő, hiszen a kérdés most is ez: mit mondjak pont ennek a lánynak és mit ennek a fiúnak, akik már hetek óta csak azt várják, hogy beszélhessenek velem? Ne aggódj, görgess a kép alá!
Öt dolog, amit ne csinálj!
- Nagy a kísértés, de ne most dorgálj! Igen, a filmekben és régebben előfordult, hogy a virgács mellé néhány indokló szó is elfér a gyerekeknek, mert amit egy szülőtől nem fogad el a gyerek, a Mikulástól biztosan el fogja fogadni… Ez tényleg így van, de ha átveszed a szülőtől ezt a feladatot két dolog vár rád: a negatív üzenetek gyanúsan szülősek lehetnek, emiatt megrendülhet a csöppség hite Benned. A szülő pedig azt gondolhatja, hogy a nevelés elsősorban tényleg nem az ő dolga, hanem a Mikulásé. Ehelyett guríts inkább egy mandarint a szülőknek és biztasd őket is: jól csinálják!
- Tévhit, hogy a gyerekek azt várják, változtasd el Mikulásosra a hangodat. Mikulás, ne beszélj mesterkélten! Hidd el, hogy a természetes beszédhangnál mélyebbre szállított hanghordozás nem tesz hitelesebbé. Arra ott van a ruhád, a szakállad és a csillogó szemeid. A gyerekek fantáziája pedig kiszínezi azt, amitől félsz, hogy hiányos. Az elváltoztatott hang hosszú távon képviselhetetlen és nincs rosszabb, mint egy kitérő hang, ami leleplez, arról nem is beszélve, hogy a hangszálaidra is gondolnod kell, ha egynél több gyerek vár. Használd tehát a természetes beszédhangod!
- Fontos az is, hogy ne beszéld túl a találkozást! A kevesebb, néha több, Mikulás! Szükséges, hogy tudjál nyitni pár szóval és legyen többféle búcsú is a tarsolyodban, de a kicsik fantáziájában te már úgyis annyi mindent megtettél, hogy sokkal izgalmasabb, ha hagyod őket mesélni és kérdezni! Te pedig inkább kedvesen meghallgatod őket és a kreativitásodat a válaszokra koncentrálod. Súgásként néhány mintakérdés: hol van a szánod/krampuszod és hogy tudtatok ide parkolni? Mit csinálsz az év többi napján? Neked ki hozott ajándékot, amikor gyerek voltál? Miért piros a ruhád? Nem láttad, hogy Apa/Nagyapa/a Bátyám/a szomszéd bácsi hol van? Miért nem azt hoztad ajándékba, amit kértem? Ilyen kérdésekre készülj, ne egy 15 perces expozéra!
- Sose utalj vissza vagy előre! Szuper, hogy itt jártál már tavaly és az is, hogy jövőre is várhatnak rád, de ebben éppen az a jó, hogy egész nap december 6-ot írunk és te bármikor itt lehetsz! A tavalyi ígéretek számon kérése vagy a most be nem teljesített vágyak “majd jövőre…” beígérése, nem szül jó vért. Ugyanígy “rejtett információk” kiszivárogtatása, ami arra utalhat, hogy a szülők árulkodhattak a múltról vagy a jövő terveiről… necc. Inkább maradj a jelenben és találd meg a gyerekekkel azt, hogy ma mi az, ami jó és ha valami nem teljesült úgy, ahogy képzelték, keretezd át: hogyan teljesülhetnek a vágyaik ma mégis! A tavalyról és jövőről csak akkor beszélj a gyerekeknek, ha ők hozzák szóba az álmaikat vagy az élményeiket. Ha ügyes vagy, nekik is megmarad a jelen varázsa!
- Ne stresszelj meseolvasáskor! Inkább élvezd! Ha túlhangsúlyozod a mondatokat, főleg, ha ismeretlen szöveget kell olvasnod, azt a kockázatot vállalod, hogy örömödben felkurjantasz Bambi nevében, amikor ezt olvasod: “Igen!”, pedig az áll a gondolajel mögött, hogy “- suttogta a süninek”. Azért, hogy az ilyen blamákat elkerüld, jó ha eleve van a puttonyodban néhány mese, amit előre elgyakorolsz egyszer a találkozás előtt. De ha rögtönöznöd kell, csak lazán! Ha te élvezed és szereted, amit olvasol, a körülötted lévők is élvezni fogják. És arra való a fantáziájuk, nem győzzük hangsúlyozni, hogy kiszínezzék a hangodon életre kelő mesét. Ha már valamivel játszani szeretnél, azok legyenek inkább a beszédszünetek. Egy-egy helyen megállva, a kicsik szemébe nézve, sokkal nagyobb a varázslat ereje, mintha eljátszod neki az egészet.
Mire törekedj, Mikulás?
- Legyél személyes! Szólítsd mindig a becenevükön a kicsiket!
- A belépődben fogalmazd meg röviden és minél konkrétabban, hogy hogyan érkeztél és hogyan készülődtél a családhoz/gyerekhez! Mondd el, hogy miért különleges idén a december hatodika neked is!
- Készülj tudatosan a kérdésekre! Hogyan? Empátiával. Képzeld magad a gyerekek helyébe, te mit kérdeznél magadtól? (Néhány ötletindítót fentebb már írtunk is.) A válaszoknak nem kell túl kacifántosnak vagy hitetőnek lennie, inkább csak hitelesnek.
- Egy csipetnyi humor mindig jól jön, de sose ironizálj a gyerekeken, nehogy kiábránduljanak belőled.
- Fejezd ki a búcsúzáskor a gyerekek felé, hogy jól érezted magad és hogy te miért vagy hálás nekik!
Jó utat és szárnyaló szavakat, Mikulás!
Szónok Születik Retorikaiskola
Ui.: És Mikulás! a mi cipőink a pulpitus mögött vannak!
Nekem nagyon tetszett!
Jók voltak a javaslatok. Laza, nyugodt, megértő, kedves.
Lehet, hogy Te vagy a Mikulás?! De jó lenne!